Miks ja kuidas? Peamised akudega seonduvad müüdid

Seoses akutehnoloogia arengu ja populaarsemaks muutumise tõttu on hakanud levima nende kohta mitmeid müüte ja oletusi. Kuid kas need on õiged? Võtame mõningad peamised akudega seonduvad müüdid luubi alla ja seletame lahti nende tagamaad ja tegelikkuse.

Kas uusi akusid peab laadima ca 10 h enne kasutusele võttu, nagu vanasti?

Müüt: Peale uue aku soetamist peab selle täielikult täis laadima. Tootjad soovitavad laadida akut vähemalt ühe päeva (u 10 h) enne esimest kasutamist. Ainult pärast sellist laadimist suudab aku töötada maksimaalsel võimsusel  ja endast välja anda maksimaalse mahutavuse.

Tegelikkus: Modernsed liitiumioonakud ei vaja lisalaadimist enne esimest kasutamist. Akud tulevad juba tehasest osaliselt laetuna, mis võimaldab neid ka kohe kasutama hakata. Kuna väga kiirelt areneva akutehnoloogiaga on akud kõige paremal viisil kaitstud muu hulgas ka iseenesliku tühjenemise vastu, kehtib see ka akudele, mis on mõnda aega seisnud kas laos või esinduse riiulil. Kasutaja jaoks tähendab see seda, et uus soetatud aku on kohe kasutusvalmis.

Müüdi päritolu: Akutehnoloogia algusaegadel kasutati väga palju nikkelkaadmiumil (NiCd) baseeruvaid akusid, millel oli väga kõrge iseenesliku tühjenemise kiirus, seda isegi siis, kui aku ei olnud ühenduses ühegi tarbijaga ja seisis niisama. Seega, kui näiteks aku seisis esinduse müügiletil pikemat aega, siis samal ajal see automaatselt ka tühjenes. Kiire iseenesliku tühjenemise tulemusena kaotasid akud halvemal juhul ühe aasta jooksul isegi kuni 100% oma mahutavusest. Et asi hullem oleks, kaasnes vanema tehnoloogiaga ka nn „mäluefekt“, mis tähendas, et aku mahutavus vähenes pöördvõrdeliselt selle osalise tühjenemisega. Efekt seisnes selles, et aku „mäletas“ oma keskmist välja antud vooluhulka ja aja jooksul maksimaalse mahutavuse asemel hakkas mahutama keskmiseks tarbimiseks vajaminevat vooluhulka. Et seda ei juhtuks, oligi oluline nikkelkaadmiumil põhinevad akud täielikult täis laadida ja täielikult tühjaks kasutada. Tootjate soovitus akut laadida enne kasutamist vähemalt 10 h tulenes vajadusest säilitada aku 100%-line mahutavus.

STIHL kasutab kõikides oma akudes kvaliteetseid liitiumioonil põhinevaid elemente. Kuna need ei vaja täislaadimist peale pikemat seismist, on need peale soetamist kohe kasutusvalmid. Põhjus on selles, et modernseid lahendusi ja materjale kasutades on iseeneslik aku tühjenemise tase kas väga madal või lausa olematu. Praegustel STIHLi akudel on testseadmetel mõõtes see olnud 1-3% aastas. Lisaks, liitiumioonakude elektroonilised juhtmoodulid panevad akud automaatselt n-ö „uneasendisse“, kui akut ei kasutata pikema aja jooksul. Akud on optimaalsel viisil kaitstud kahjuliku iseenesliku tühjenemise eest.

Loe ka teisi müüte akude kohta, mida oleme varasemalt murdnud:

Kas uue põlvkonna akudel tekib nn "mäluefekt" ja aku mahutavus väheneb?

Kas aku peab enne pikemaajalist seisma jätmist täis laadima?